Τετάρτη 3 Μαρτίου 2010

Α2 Γυναικών : Ηράκλειο - Παγκράτι 84-89

Α2 Γυναικών : Ηράκλειο - Παγκράτι 84-89 (3-3-10) το τελευταίο δεκάλεπτο - η ανατροπή του σκορ

Παρά τον τραυματισμό της στην εκπνοή του αγώνα μετά το τρίποντο που πέτυχε, η Αργυρώ Γαιλυτάκη δεν χάνει το κέφι της.

Ο Μιχάλης Δασκαλάκης κοντά στην ομάδα που δημιούργησε το καλοκαίρι

Στην κορυφή του νοτίου ομίλου Γυναικών παρέμεινε ο Πρωτέας. Το συγκρότημα της Βούλας δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον Κτησιφώντα Παιανίας, αποσπώντας το ροζ φύλλο: 68-54, τη στιγμή που το Παγκράτι πέρασε αλώβητο από την έδρα του Ηρακλείου: 89-84. Αποφασιστικό βήμα παραμονής στην κατηγορία πραγματοποίησε η Νίκη Λευκάδας, η οποία λύγισε στην έδρα της τον Αστέρα Εξαρχείων, ενώ η Αμαρυλλίς δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το "διπλό" κόντρα στον Πειραϊκό...

Άρης Χολαργού - Έξω Παναγίτσα 69-56

Βαθμολογία (σε 18 αγώνες): Πρωτέας Β. 35, Αμαρυλλίς 34, Παγκράτι 31, Κρόνος Αγ. Δ. 30, Παιανία 30, Αστέρας Εξ. 29, Σπόρτιγκ 28, Αγ.Παρασκευή 27, Αρης Χολ. 25, Ηράκλειο 25, Νίκη Λ. 25, Αρης Θηβ. 21, Εξω Παναγίτσα 19, Πειραϊκός 17.
- Πειραϊκός και Εξω Παναγίτσα έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 7/3): Έξω Παναγίτσα - Πρωτέας Β., Παιανία - Αγ. Παρασκευή, Κρόνος Αγ. Δημ. - Ηράκλειο, Παγκράτι - Αρης Θηβ., Αστέρας Εξ. - Σπόρτιγκ, Αμαρυλλίς - Αρης Χολ., Νίκη Λ. - Πειραϊκός.

Δεκάλεπτα :18-14, 38-34, 60-54, 84-89
Ηράκλειο (Κουκαρούδης Βαγγέλης) : Γιαλιτάκη 29 (4), Τζαμαρία, Κοιλάδη, 2 Νισταζάκη, Φαρμάκη, Φοβάκη 12, Μαθιουδάκη 6 92), Γαλητσιάνου 8 (1), Φωτιάδη 3 (1), Πολοπετράκη, Παπαϊωσήφ 10, Στεφάτου 14 (4)
Παγκράτι (Αδάμ Τζαννής) : Μπακετέα 8 (2), Νικοπούλου 25 (3), Μουζούκη, Μαρίνου 2, Γαζέτα 14, Κωνσταντίνου 18 (1), Σπίνου, Κασαπίδου, Αρκουμάνη, Ευμορφοπούλου 7 (1), Κονταξάκη 15 (1)

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε το Ηράκλειο απέναντι στην 3η στην βαθμολογία ομάδα του Παγκρατίου στο Λίντο, προηγήθηκε στο 15’ με 11 πόντους διαφορά (30-19), κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο αν και το Παγκράτι είχε γυρίσει το παιχνίδι 5’ 45” πριν το τέλος της περιόδου (42-44) με ένα εκπληκτικό σερί 12-0 να πάρει και πάλι διαφορά 3’ 15” πριν το τέλος 10 πόντων (54-44), όμως στην τελευταία περίοδο εμφάνισε σημάδια κόπωσης (διαμαρτύρεται έντονα και για την διαιτησία στο δεύτερο ημίχρονο) και λύγισε τελικά με 84-89. Στα αρνητικά και ο τραυματισμός της πρώτης σκόρερ στον αγώνα (29 πόντοι με 4 τρίποντα) Γιαλυτάκη στην εκπνοή του αγώνα αμέσως μετά την επιτυχία του τελευταίου τρίποντου του παιχνιδιού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ με μεγαλύτερη διαφορά τους 6 πόντους (12-6 με τρίποντο της Μαθιουδάκη 5' 30" πριν το τέλος) και έκλεισε την περίοδο με σκορ 18-14 υπέρ του.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 10-0 (από 5 πόντοι Στεφάτου - Γιαλυτάκη) 5' 25" πριν το τέλος το Ηράκλειο πέρασε μπροστά με 11 πόντους (από 20-19 σε 30-19), το Παγκράτι απάντησε με 0-7 (30-26) 4' 10" πριν το τέλος με τρίποντο της Μπακετέα και με την διαφορά αυτή των 4 πόντων (38-34) ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.
Και το τρίτο ήταν μεγάλο δεκάλεπτο με το Παγκράτι 7' 30" πριν το τέλος με την Νικολοπούλου να περνάει μπροστά με 40-41, όμως με ένα απίστευτο σερί 12-0 (από 42-44 σε 54-44) 3' 15" πριν το τέλος το Ηράκλειο πέρασε μπροστά με 10 πόντους. Το παγκράτι απάντησε άμεσα με 0-8 (από 54-44 σε 54-52) και με ένα εκπληκτικό τρίποντο της Στεφάτου από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή της περιόδου το σκορ διαμορφώθηκε σε 60-54.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Παγκράτι κατάφερε να κάνει την ανατροπή και 6' πριν το τέλος με τρίποντα των Νικολοπούλου (2) - Κονταξάκη, καλάθι της Γαζέτα και 2/2 βολές της Κωνσταντίνου, πέρασε μπροστά με 68-69 και από το σημείο εκείνο και πέρα είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού με τις παίκτριες του Ηράκλειο να έχουν πλέον κουραστεί. Η διαφορά 55" πριν το τέλος έφθσε στους 13 πόντους (72-85) για να τελείωσει το παιχνίδι με τρίποντο της Γιαλυτάκη με σκορ 84-89, όπου όμως στην προσπάθεια αυτή η αθλήτρια του Ηρακλείου τραμαυτίστηκε στο πόδι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις (από τους 24 πόντους του Ηράκλειο στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γιαλυτάκη πέτυχε τους 20 με 3 τρίποντα !!!).

Ο προπονητής του Ηράκλειο Βαγγέλης Κουκαρούδης μετά το παιχνίδι αναφέρθηκε στα πολλά λάθη του Α’ ημιχρόνου (12 λάθος πάσες), στον αποσυντονισμό της ομάδας στο Β’ ημίχρονο λόγω των λαθών της διαιτησίας ("πως είναι δυνατόν μια ομάδα να πιέζει σε όλο το γήπεδο και να έχει μόνο 4 φάουλ σε ένα ολόκληρο ημίχρονο" αναρωτήθηκε), τόνισε ότι η ομάδα απέδωσε καλά στην επίθεση όχι όμως στην άμυνα, ενώ είπε ότι αν και το παιχνίδι αυτό στα αρχικά σχέδια είχε υπολογιστεί στα μείον λόγω της μεγάλης ανωτερότητας του ρόστερ του αντιπάλου, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδηθεί και με διαφορά σύμφωνα με την εξέλιξη του αγώνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Οι Ροσονέρι παρατάχτηκαν χωρίς την πρώτη σκόρερ της ομάδας, Λούσυ Ζουρνή αλλά και την άλλη ψηλή, Λουκία Βεντουρά, για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, ενώ ο προπονητής της ομάδας Τζαννής Αδάμ δήλωσε ότι "η νίκη με βάσει τα προβλήματα και την απόδοση του Ηράκλειο ήταν πολύ μεγάλη για το Παγκράτι", ενώ τόνισε ότι "η ομάδα του Ηρακλείου με βάσει την σημερινή εικόνα που παρουσίασε αξίζει και πρέπει να παραμείνει στην κατηγορία".